Ο τύπος N είναι ένα είδος συνδετήρων χαμηλής έως μέσης ισχύος με βιδωτή σύνδεση. Οι συνδετήρες N διατίθενται με σύνθετη αντίσταση 50ohm και 75ohm. Ο μηχανισμός βιδωτής σύνδεσης παρέχει μια στιβαρή και αξιόπιστη σύνδεση. Διατίθενται τύποι συνδετήρων για εύκαμπτους, προσαρμόσιμους, ημιάκαμπτους και κυματοειδούς τύπους καλωδίων. Για αυτήν τη σειρά χρησιμοποιούνται τόσο διαδικασίες τερματισμού καλωδίων με πτύχωση όσο και με σφιγκτήρα.
Τα χαρακτηριστικά του συνδετήρα είναι η υψηλή αξιοπιστία, η εξαιρετική απόδοση σε κραδασμούς, η εξαιρετική μηχανική και ηλεκτρική απόδοση κ.λπ. Χρησιμοποιούνται σε συνδυασμό με ομοαξονικό καλώδιο RF σε ραδιοφωνικά όργανα, εξοπλισμό επικοινωνίας, δοκιμές μικροκυμάτων και συστήματα εκτόξευσης εδάφους σε συνθήκες κραδασμών και δυσμενών καιρικών συνθηκών. Χρησιμοποιώντας ημι-άκαμπτο ή ημι-εύκαμπτο καλώδιο, αυτός ο τύπος θα αποκτήσει μικρότερο VSWR και η συχνότητα μπορεί να φτάσει έως και 11GHZ.
| Προϊόν | Περιγραφή | Αριθμός εξαρτήματος |
| Τύπος DIN 7/16 | Θηλυκός σύνδεσμος DIN για εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-DINF.12-RFC |
| Θηλυκός σύνδεσμος DIN για εξαιρετικά εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-DINF.12S-RFC | |
| Θηλυκός σύνδεσμος DIN για εύκαμπτο καλώδιο RF 1-1/4" | TEL-DINF.114-RFC | |
| Θηλυκός σύνδεσμος DIN για εύκαμπτο καλώδιο RF 1-5/8" | TEL-DINF.158-RFC | |
| Θηλυκός σύνδεσμος DIN δεξιάς γωνίας για εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-DINFA.12-RFC | |
| Θηλυκός σύνδεσμος δεξιάς γωνίας DIN για εξαιρετικά εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-DINFA.12S-RFC | |
| Αρσενικό βύσμα DIN για εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-DINM.12-RFC | |
| Αρσενικός σύνδεσμος DIN για εξαιρετικά εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-DINM.12S-RFC | |
| Θηλυκός σύνδεσμος DIN για ομοαξονικό καλώδιο RF 7/8" | TEL-DINF.78-RFC | |
| Αρσενικός σύνδεσμος DIN για ομοαξονικό καλώδιο RF 7/8" | TEL-DINM.78-RFC | |
| Αρσενικός σύνδεσμος DIN για εύκαμπτο καλώδιο RF 1-1/4" | TEL-DINM.114-RFC | |
| Τύπος Ν | Θηλυκός σύνδεσμος N για εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-NF.12-RFC |
| Θηλυκός σύνδεσμος N για εξαιρετικά εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-NF.12S-RFC | |
| Θηλυκός γωνιακός σύνδεσμος N για εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-NFA.12-RFC | |
| Θηλυκός γωνιακός σύνδεσμος N για εξαιρετικά εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-NFA.12S-RFC | |
| Αρσενικό βύσμα N για εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-NM.12-RFC | |
| Αρσενικό βύσμα N για εξαιρετικά εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-NM.12S-RFC | |
| Αρσενικό γωνιακό βύσμα N για εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-NMA.12-RFC | |
| Αρσενικό γωνιακό βύσμα N για εξαιρετικά εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-NMA.12S-RFC | |
| 4.3-10 Τύπος | Θηλυκός σύνδεσμος 4.3-10 για εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-4310F.12-RFC |
| Θηλυκός σύνδεσμος 4.3-10 για εύκαμπτο καλώδιο RF 7/8" | ΤΗΛ.-4310F.78-RFC | |
| 4.3-10 θηλυκός σύνδεσμος δεξιάς γωνίας για εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-4310FA.12-RFC | |
| 4.3-10 θηλυκός σύνδεσμος δεξιάς γωνίας για εξαιρετικά εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-4310FA.12S-RFC | |
| Αρσενικός σύνδεσμος 4.3-10 για εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-4310M.12-RFC | |
| Αρσενικός σύνδεσμος 4.3-10 για εύκαμπτο καλώδιο RF 7/8" | TEL-4310M.78-RFC | |
| Αρσενικός σύνδεσμος δεξιάς γωνίας 4.3-10 για εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-4310MA.12-RFC | |
| Αρσενικός σύνδεσμος δεξιάς γωνίας 4.3-10 για εξαιρετικά εύκαμπτο καλώδιο RF 1/2" | TEL-4310MA.12S-RFC |

Μοντέλο:TEL-NM.12-RFC
Περιγραφή
Αρσενικό βύσμα N για εύκαμπτο ομοαξονικό καλώδιο 1/2″
| Υλικό και επιμετάλλωση | |
| Επικοινωνία με το κέντρο | Ορείχαλκος / Ασημένια επένδυση |
| Απομονωτήρας | PTFE |
| Σώμα & Εξωτερικός Αγωγός | Ορείχαλκος/κράμα επιμεταλλωμένο με τρι-κράμα |
| Τσιμούχα | Πυριτικό καουτσούκ |
| Ηλεκτρικά Χαρακτηριστικά | |
| Χαρακτηριστικά Αντίστασης | 50 Ωμ |
| Εύρος συχνοτήτων | DC~3 GHz |
| Αντίσταση μόνωσης | ≥5000MΩ |
| Διηλεκτρική αντοχή | ≥2500 V rms |
| Αντίσταση κεντρικής επαφής | ≤1,0 mΩ |
| Εξωτερική αντίσταση επαφής | ≤1,0 mΩ |
| Απώλεια εισαγωγής | ≤0,05dB@3GHz |
| VSWR | ≤1.12@3.0GHz |
| Εύρος θερμοκρασίας | -40~85℃ |
| PIM dBc (2×20W) | ≤-160 dBc (2×20W) |
| Αδιάβροχος | IP67 |
Οδηγίες εγκατάστασης για υπερεύκαμπτο καλώδιο N ή 7/16 ή 4310 1/2″
Δομή του συνδετήρα: (Εικ. 1)
A. μπροστινό παξιμάδι
Β. πίσω παξιμάδι
Γ. φλάντζα

Οι διαστάσεις της απογύμνωσης φαίνονται στο διάγραμμα (Εικ. 2), πρέπει να δοθεί προσοχή κατά την απογύμνωση:
1. Η τελική επιφάνεια του εσωτερικού αγωγού πρέπει να είναι λοξοτομημένη.
2. Αφαιρέστε ακαθαρσίες όπως άλατα χαλκού και γρεζάκια από την τελική επιφάνεια του καλωδίου.

Συναρμολόγηση του στεγανοποιητικού μέρους: Βιδώστε το στεγανοποιητικό μέρος κατά μήκος του εξωτερικού αγωγού του καλωδίου όπως φαίνεται στο διάγραμμα (Εικ. 3).

Συναρμολόγηση του πίσω παξιμαδιού (Εικ. 3).

Συνδυάστε το μπροστινό και το πίσω παξιμάδι βιδώνοντας όπως φαίνεται στο διάγραμμα (Εικ. (5)
1. Πριν το βίδωμα, αλείψτε ένα στρώμα λιπαντικού γράσου στον δακτύλιο Ο.
2. Κρατήστε το πίσω παξιμάδι και το καλώδιο ακίνητα. Βιδώστε το κύριο σώμα του κελύφους στο πίσω σώμα του κελύφους. Βιδώστε το κύριο σώμα του κελύφους του πίσω σώματος χρησιμοποιώντας ένα κλειδί. Η συναρμολόγηση ολοκληρώθηκε.
